• enEnglish
  • csČeština

Neviditelná výstava

Když Tĕ vedou smysly...

Školy a skupiny

Zkušenost dnešní doby ukazuje, že u dětí se zdravotním postižením je integrace do škol stále problém. Dříve se zrakově postižené děti učily ve speciálních institucích, dnes mohou chodit do školy s dětmi zdravými. Bohužel se často cítí z kolektivu vyloučeny, protože ostatní nevědí, jak se v jejich přítomnosti správně chovat. Ani učitelé někdy nevědí, jak používat výrazy, jako jsou „vidět”, „sledovat”, „dívat se“ a jak mají těmto dětem správně pomáhat.

Na naší výstavě bychom vám chtěli ukázat, že lidé se zrakovým postižením žijí stejně jako zdraví lidé. Chtěli bychom učit lidi, jak mají zrakově postiženým pomáhat a jak se k nim chovat. V rámci hodinové prohlídky budete mít možnost částečně poznat, jaký je svět nevidomých a jak s nimi lépe komunikovat.

Pedagog má možnost absolvovat zkušební prohlídku zdarma. Pokud chcete této možnosti využít, prosíme, kontaktujte nás e-mailem alespoň jeden den před požadovanou prohlídkou a napište nám zároveň, z jaké školy dorazíte. Na zkušební prohlídce zjistíte, do jaké míry je naše výstava pro žáky poučná.

V případě, že budete chtít navštívit výstavu s celou školní třídou, je nutné se předem objednat.

Poskytujeme různé slevy pro školy, pro skupiny nad 20 osob a pro studenty se studentským průkazem. Více informací: zde!

Užitečné rady:

Je vhodné, aby celá skupina dorazila ve stejný čas nebo alespoň oznámila, kolik lidí opravdu dorazí. Pomůžete nám, pokud vytvoříte skupiny (do 8 osob), které půjdou na prohlídku společně, a pokud si připravíte peníze předem.

Délka programu záleží na počtu osob. Prohlídka (max. 8 osob) startuje každých 15 minut. V neviditelné části výstavy trvá program zhruba hodinu. Můžete si tedy jednoduše vypočítat, kdy program skončí. V případě větší skupiny počítejte 15-20 minut navíc (odložíte si do uzamykatelných skříněk batohy, mobilní telefony atd.).

Ve viditelné části si můžete Braillovým písmem sepsat např. seznam žáků, a také si  můžete vyzkoušet různé předměty, hračky a přístroje pro nevidomé.

Na program se můžete připravit předem. Připravte si otázky! Chcete vědět, co pro nevidomé znamenají barvy, nebo jak poznají, že nastoupí do správného autobusu či zda jsou na správném úřadě? Na tyto, ale i na další otázky dostanete odpověď právě na naší výstavě.

V případě nemoci nebo změny počtu osob je potřeba tuto skutečnost nahlásit e-mailem nebo telefonicky 48 hodin před návštěvou výstavy.