FAQ – Často kladené otázky

Na stránkách píšete, že doporučujete rezervaci. Je to opravdu nutné?

Prohlídky jsou kapacitně omezeny, takže se může stát, že když dorazíte na Vámi vybraný, ale nezarezervovaný termín, již budou všechna místa obsazená. Obsazenost prohlídek se průběžně mění každou hodinu, takže Vám nejsme schopni zaručit, že když místa byla volná ráno, budou i odpoledne. Pro Vaši jistotu i záruku míst proto doporučujeme rezervaci udělat (přes náš internetový rezervační systém, telefonicky či emailem).

Chystáme se na vaši návštěvu se třídou, kde máme i nevidomého žáka. Bude platit za vstupenku, nebo má vstup zdarma?

Zrakově postižení držitelé průkazu  ZTP mají vstup zcela zdarma, s průkazem ZTP/P má zdarma vstup i jejich doprovod.

Je vhodné navštívit výstavu s předškoláky? Zvládnou to děti ve věku 5-6 let?

Naši výstavu doporučujeme navštívit s dětmi staršími 7 let. Zvládnou to i mladší děti, ale z našich zkušeností víme, že je lepší počkat, až budou děti starší, a pochopí tak smysl naší výstavy. Děti mladší 7 let každopádně mohou na výstavu pouze v doprovodu rodičů.

Chtěli bychom navštívit vaši výstavu s rodiči, tatínek je na vozíku, proto bych se chtěl zeptat, jestli by to zvládl?

Omlouváme se, ale naše výstava není bezbariérová. Lze ji absolvovat na užším skládacím vozíku, nicméně v jednom místě je třeba vstát a udělat několik kroků (s oporou zábradlí).

 Chystáme se k vám se třídou, kde máme dívku autistku a chlapce s ADHD. Jaké jsou podmínky návštěvy?

Naše výstava se skládá ze dvou částí – světlé a tmavé. V osvětlené části máme různé pomůcky a hry pro nevidomé, kde je možnost si je vyzkoušet, zahrát. V tmavé části se návštěvníci pohybují hodinu v úplné tmě v doprovodu našeho průvodce. Do tmavé části prohlídku nedoporučujeme. Nelze předvídat, jak návštěvník předem zareaguje na změnu prostředí. Naši průvodci mají na starosti celou skupinu, a nemohou se tak věnovat pouze jednomu návštěvníkovi, který vyžaduje speciální pozornost.

Zvládne výstavu kamarád, který špatně slyší?

Prohlídka probíhá v úplné tmě, proto je velmi důležité, aby návštěvník rozuměl instrukcím našeho průvodce.

Ráda bych koupila vstupenku jako dárek. Je to možné?

Ano, je to možné. Stačí zajít k nám na výstavu a na recepci zakoupit vstupenky. Obdarovaný si potom může sám určit datum a čas návštěvy. Pokud se k nám na výstavu nedostanete, můžete si vstupenku zakoupit i online na vámi vybraný termín.

Do kdy výstava trvá?

Naši výstavu naleznete na Novoměstské radnici minimálně do konce roku 2024.

 Je možné navštívit vaši výstavu s cizincem? Nebo máte prohlídky pouze v češtině?

Prohlídky probíhají nejenom v češtině. Nabízíme prohlídky i v angličtině, španělštině či ruštině. V případě zájmu nás kontaktujte předem. K ceně vstupenky se připočítává i speciální příplatek za cizojazyčný překlad, který činí 50 Kč na každou osobu v cizojazyčné prohlídce. Samostatný překlad mezi návštěvníky z důvodu charakteru prohlídky není možný.

Je možné s sebou do tmy vzít psa?

Možné to není – ani v případě psa na vodítku či v příručním zavazadle. Během prohlídky bude neustále používat obě dvě ruce, a přítomnost psa by vám velmi znesnadňovala orientaci. Zároveň by také ztěžovala práci průvodci, který za vás má během prohlídky tmavé části zodpovědnost. Psy není možné z kapacitních důvodů nechávat ani ve viditelné části či na recepci.

Co se stane s penězi, jež zaplatím za vstupné? Podporujete nějakou organizaci nevidomých?

Neviditelná výstava je chráněné pracovní místo. Finance získané ze vstupenek jdou na pokrytí nákladů výstavy a na mzdy našich zaměstnanců. Zakoupením a návštěvou naší výstavy tedy podporujete přímo naše nevidomé a slabozraké průvodce.

Chystáme se k vám se třídou 30 dětí. Na stránkách uvádíte, že ve skupině může být max. 8 osob. Kde můžou počkat další skupiny, zatímco první jde na prohlídku?

Výstava má dvě části: světlou a tmavou. Do tmavé části pouštíme max. po 8 lidech ve skupině v patnáctiminutových intervalech. Paralelně probíhá prohlídka světlé části s hrami a pomůckami pro nevidomé.

Máte volná místa na dnešek? Ptám se protože nevidím žádné terminy k dispozici.

Pokud se na výstavě konají mimořádné akce – ochutnávky, teambuilding, soukromé akce různých firem – jsou termíny pro veřejnost zablokovány. Proto nejsou vidět.

Dobrý den, je možné si někde na recepci uschovat rozměrnější zavazadlo (krosnu)?

Ano. Větší zavazadla Vám pohlídáme na recepci, kabelky, menší tašky a bundy pak můžete zamknout do skříňky v šatně.

Měli bychom zájem o neviditelnou ochutnávku, bylo by možné to spojit s prohlídkou? (Po prohlídce bychom šli rovnou na ochutnávku.) Jak to vlastně probíhá?

Absolvovat prohlídku i ochutnávku v jeden den je možné. Nejprve si projdete naši výstavu a následně na Vás bude čekat degustace vín. Prohlídka trvá hodinu a stejně tolik i ochutnávka. Protože ochutnávka začíná ve 20:00, poslední možný termín prohlídky je 18:30.

Mohu si u vás uložit kolo?

V prostorách Neviditelné výstavy bohužel ne, kolo můžete nechat jedině na dvoře radnice. Nejsou tam ale stojany a za kolo neručíme.

Pohlídáte mi během prohlídky mého čtyřnohého mazlíčka?

V prostorách výstavy sice máme šatnu, kde jsou i vodicí psi našich průvodců, ale zvláštní prostor pro mazlíčky návštěvníků nemáme. Psa můžeme pohlídat pouze výjimečně, musí ovšem být vychovaný, neštěkat a snášet se s našimi vodicími psy.

Proč si musím nechat osobní věci ve skříňce?

Čeká vás 60 minut v naprosté tmě. Cokoliv vám upadne – brýle, klíče, mobil –, bychom jen těžko hledali (ve tmavé části nelze rozsvítit). Bundy a kabelky ve tmě zachytávají o předměty a kromě poškození výstavy vás může padající exponát i poranit. Skříňky jsou zamčené a sledované kamerami, klíč máte pouze vy a od roku 2011 se z nich nikdy nic neztratilo.

    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva