Náš tým

Ředitelka výstavy

K problematice nevidomých mě přivedla má nevidomá teta, u které jsem bydlela během studií.“

Rita Küű vystudovala v Budapešti bohemistiku, hungaristiku a knihovnictví. Do Čech se přestěhovala v roce 2003. Když zjistila, že se tu otevírá expozice Neviditelné výstavy, přihlásila se jako dobrovolnice. V tu chvíli ji vůbec nenapadlo, že už za týden bude tuto výstavu sama řídit. Původní plán počítal s tím, že Neviditelná výstava bude v Praze jen dva roky. Díky své přetrvávající popularitě a velmi pozitivním ohlasům výstava funguje i nadále, již od dubna 2011.

Jsem ráda, že se lidé o tuto problematiku zajímají. A také mě těší, že právě díky tomu mají moji nevidomí kolegové stabilní práci, která je baví a dává jim smysl.“

Přáním Rity Küű je, aby Neviditelná výstava stále lákala návštěvníky. Aby každé dítě i dospělý měl možnost si na vlastní kůži zkusit něco, co se slovy nedá popsat. Jaké to je, když se člověk musí spoléhat na své ostatní smysly vyjma zraku. Rita Küű expozici stále vylepšuje a posunuje dál na základě připomínek návštěvníků či průvodců. I ona sama se jednou za čas vydá do tmy.

Dodnes chodím s průvodci občas na prohlídky či do baru a stále je to pro mě silný zážitek. Kolegy znám již léta, ale vždy se o nich tímto způsobem dozvím něco, co bych na „světle“ nezjistila. Ráda také pozoruji návštěvníky, jak po hodině ve tmě vycházejí plni dojmů. Baví mě klasická prohlídka, ale i ta pohádková pro děti. Je zajímavé sledovat, jak malé děti spolupracují a překonávají svůj strach.“

Když Rita Küű netráví čas na výstavě, nebo svými projekty, nejraději se věnuje své rodině, cestování a literatuře.

Průvodci

Michal Novotný: večeře ve tmě, na výstavě od roku 2011

Na výstavě provázím už osmým rokem a mimo provázení také pracuji jako masér. Práce průvodce mě naplňuje v tom, že prostřednictvím výstavy odstraňuji bariéry mezi nevidomými a vidícími lidmi. Během mé prohlídky zjistíte, že sranda může být i bez očí :). Mezi mé koníčky patří hlavně sport, což je třeba goalball, běhání, cyklistika nebo horská turistika. I když se dá říct, že sporty střídám jako ponožky :).

Lukáš Valer: prohlídka pro pokročilé, na výstavě od roku 2014

Průvodce dělám proto, abych lidem ukázal, jak nevidomí lidé žijí. Že i bez zraku se dá žít plnohodnotný život se stejnými cíli, touhami, požitky, zábavou, trapasy nebo starostmi, a že se od běžné společnosti nelišíme ničím jiným, než že svět vnímáme s vypnutým obrazem.

Výstavu bych doporučil prostě proto, že je poučná! Samozřejmě jen pro ty, kteří se chtějí nechat poučit. Je to jedinečná příležitost navštívit na chvilku svět nevidomých lidí, potrénovat i jiné smysly než jen zrak, poznat, s jakými překážkami se nevidící lidé potýkají, a třeba se i naučit, jak takovým lidem v životě pomoci. Pokud zvládnete zavřít oči, nastražit uši a důvěřovat mému hlasu ze tmy, aniž jste mě předtím viděli, můžete se se mnou těšit na zábavnou cestu okořeněnou hláškami z filmů, pohádek, Cimrmana a třeba i něco navíc. Prohlídku plnou letopočtů, i těch nezapamatovatelných, a jiných údajů o všech obrazech a jiných uměleckých dílech, která byste mohli cestou vidět, kdyby naše výstava nebyla neviditelná.

Kromě práce na výstavě mě baví počítačové hry, hlavolamy, sport a knížky.

Nikola Bílá: prohlídky v angličtině, večeře, ochutnávka vína, na výstavě od roku 2018, nyní na mateřské dovolené

Průvodce dělám proto, že mě baví být mezi lidmi. Ráda předávám své zkušenosti těm, kteří se zajímají o téma „nevidomí.“ Výstavu doporučuji proto, že si návštěvníci vyzkouší svět nevidomých a potom na nás mají úplně jiný pohled a nadhled. Často si o nás myslí něco a díky výstavě je potom vyvedeme z omylu.

Na co se se mnou můžou těšit? Asi na to, že jim ze sebe dám maximum a odpovím na jakékoliv otázky.

Mými zálibami je například četba knih, vaření, procházky v přírodě, plavání, jízda na kole a další.

Libuše Petrašová: prohlídky pro pokročilé, prohlídky v ruštině, na výstavě od roku 2013

Jsem ráda mezi lidmi a těší mě, že naše výstava neposkytuje jen zážitek, ale zároveň přispívá k osvětě a přiblížení života nevidomých vidícím. Volný čas trávím co nejvíc tvořivě: baví mě technika hmatového modelování pro zrakově postižené a momentálně jsem začala chodit do kurzu na pletení košíků příp. dalších věcí z pedigu či proutí. A samozřejmě mám ráda přírodu a zvířata, takže procházky s vodicím psem.

Jaromír Pšanský: klasická prohlídka, na výstavě od roku 2014

Proč dělám průvodce? Protože mě baví práce s lidmi a rád poznávám nové. Výstavu bych návštěvníkům doporučil hned z několika důvodů. Lidé zde mohou poznat zajímavé osobnosti – nás průvodce, podívat se na věci, které v běžném životě nejsou vždy snadno k vidění – braillská abeceda, lupa na zvětšování textu, videa, o tom jak nevidomí sportují atd. Mohou se dozvědět řadu užitečných informací o tom, jak řešit problémy související s poškozením nebo ztrátou zraku od lidí, kteří jsou slabozrací nebo nevidomí.

A na co se mohou těšit právě na mé prohlídce? Snažím se na prohlídkách navodit atmosféru zamyšlení nad životem a nad sebou samým. Být ve tmě je pro lidi velká změna, někdy stres, ale také šance na chvíli změnit pohled na svět, na sebe i na život. Jde o to vystoupit z toho, co známe a zkusit prožít něco nového, čeho se sice můžeme obávat, ale někdy se tomu stejně nevyhneme.

Když to jde a je k tomu ochota a prostor, mluvíme o relativitě toho, co známe. Jinak vidí svět pes, mravenec, jinak orel, jinak člověk. Námětů je moc a času se někdy nedostává. Ale nabízím lidem kromě možnosti pohybu ve tmě právě i tu psychologicko-spirituální rovinu prohlídky. Pokud tedy chtějí. Když jsou tam děti, snažím se zaměřit na spolupráci dospělých a dětí. Ukázat jim, že jsou všichni na jedné lodi, ať velcí nebo malí, každý se něčeho bojíme, na něco se těšíme a jsme na něco zvědaví. Je to dost daleko od způsobu, jakým jsem provázel ze začátku své práce. Takto mi to dává smysl a pomáhá mi to nevyhořet při stejné a rutinní práci, kdy byste měli říkat pořád to samé.

Kromě práce mám i řadu koníčků. Baví mě čtení, malé kotě, historie, psychologie a sebepoznání, mystika.

Tereza Illeková: ochutnávka vína, ochutnávka piva, večeře, na výstavě od roku 2014

Průvodce na výstavě dělám proto, protože mě baví práce s lidmi. Je to psychologie a nahlédnutí do lidských duší, baví mě kouzlo okamžiku, když se podaří předat lidem nepoznané zážitky. 

Výstavu bych doporučila těm, kteří mají rádi výzvy a touží zažít dobrodružství při překonávání sami sebe. Můžete se těšit na hodinu zábavy i poučení v doprovodu jedné ukecané malé optimistické osoby, které navíc není cizí empatie, citlivost, pokora a komunikativnost.

Kromě práce mě baví knížky, hudba, chození s přáteli do divadla, v zimě běžky, v létě kolo.

 

    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva