NEVIDITELNÁ VÝSTAVA V NOVOMĚSTSKÉ RADNICI OTEVŘENA!

NEVIDITELNÁ VÝSTAVA V NOVOMĚSTSKÉ RADNICI OTEVŘENA!

NEVIDITELNÁ VÝSTAVA V NOVOMĚSTSKÉ RADNICI OTEVŘENA! 150 150 dori

NEVIDITELNÁ VÝSTAVA V NOVOMĚSTSKÉ RADNICI OTEVŘENA!
mezinárodní fenomén v Praze
www.neviditelna.cz

Může nám hodina tmy otevřít oči?
Jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací? Odpoveď na tyto otázky získáte na „Neviditelné výstavě“. Představte si, že zmizelo všechno světlo a pomocí svých zbylých smyslů se snažíte najít cestu ven. Zkuste na chvíli vnímat okolí bez zraku a formou interaktivního cestování v absolutní tmě se orientovat pouze podle hmatu, zvuku, vůně a smyslem pro rovnováhu.  Skrze dočasnou ztrátu zraku a navzdory obtížím při orientaci zjistíte, že svět může být stále krásný i bez onoho klíčového smyslu.

V životě nikdy nevíme, kdy a kdo budeme potřebovat pomoc. Na chvíli si vyměníte místo s nevidomými, tentokrát oni budou vašimi průvodci a vy jim musíte slepě důvěřovat. Na „Neviditelné cestě“ ve speciálně vybavené a zatemněné místnosti vás budou doprovázet nevidomí průvodci, kteří také prozradí mnoho zkušeností ze svého života.  Představí vám odlišný život a přiblíží běžný den nevidomých. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města nebo v lese, jak se chovat v baru, objednat a zaplatit za kávu, jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření a mnohem více. Můžete také využít této příležitosti a zeptat se na cokoli, co vás ze života nevidomých bude zajímat.

Mezinárodní projekt „Neviditelná výstava“ již 3 roky velice úspěšně běží v Maďarsku a postupně se rozšiřuje do dalších evropských měst. V Budapešti si výstavu prošlo již více než 150.000 lidí a zájem neustává. Z výstavy se stal fenomén, který si nikdo nemůže nechat ujít. Zeptali jsme se organizátorů, co můžeme od výstavy očekávat. Aniko Balogh odpovídá: „Především individuální nebo skupinovou prohlídku, ale můžete i v klidu povečeřet, vyrazit do baru, poslechnout si různá hudební vystoupení nebo si vybrat něco zajímavého ve workshopu. Ukážeme vám, jak se svět kolem vás mění a jak vy se měníte spolu s ním. Výstava také nabídne během roku několik novinek a zpestření. Viděli jste někdy v životě mluvící hodiny, Braillovo písmo, nebo třeba mluvící váhu či tlakoměr? Na dalších místech výstavy vám ukážeme zařízení a předměty, které ve svém běžném životě nevidomí používají. Každý si určitě najde své potěšení i poučení. “

„Neviditelná výstava“, organizovaná ve spolupráci s Novoměstskou radnicí Praha, se návštěvníkům snaží ukázat svět nevidomých lidí a možnosti, jak jim pomoci a porozumět. Svět nevidomých je zcela určitě velice pozoruhodný a my, kteří vidíme, jej můžeme nesporně obohatit.  Má to ovšem jednu jedinou, ale velmi důležitou podmínku: Musíme se snažit svět nevidomých pochopit. Je to sice velmi těžké, ale věřme, že se to do značné míry podaří.

www.neviditelna.cz

 

http://www.radio1.cz/www/obsah.php?pid=1300&hlstrmod_id=2544&do_back=1

    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva