NA NEVIDITELNÉ VÝSTAVĚ BUDE K UŽITKU JEN HMAT, ČICH A SLUCH

NA NEVIDITELNÉ VÝSTAVĚ BUDE K UŽITKU JEN HMAT, ČICH A SLUCH

NA NEVIDITELNÉ VÝSTAVĚ BUDE K UŽITKU JEN HMAT, ČICH A SLUCH 150 150 dori

„Praha 31. března (ČTK) – Na Novoměstské radnici v Praze byla zahájena Neviditelná výstava, která návštěvníkům přiblíží svět nevidomých. V naprosté tmě se musí spolehnout jen na nevidomé nebo částečně nevidomé průvodce a na jindy opomíjené smysly sluch, hmat a čich. „Výstava vznikla v Maďarsku, kde úspěšně běží už čtyři roky. Za tu dobu ji zhlédly desítky tisíc lidí,“ sdělila ČTK organizátorka projektu Aniko Baloghová. V Česku bude expozice nejméně dva roky.

„Neviditelná výstava vlastně výstavou v pravém slova smyslu není. Návštěvníci se ocitnou v naprosté tmě a za pomoci našich nevidomých průvodců budou objevovat každodenní život lidí se zrakovým postižením,“ nastínil průběh výstavy jeden z průvodců Ondřej Lusk.
Návštěvníci si vyzkouší například, jak se pohybovat ve městě nebo v lese, jak se chovat v baru a jak objednat a zaplatit kávu. Orientovat se budou moci jen podle hmatu, zvuků, vůní a smyslu pro rovnováhu. „Na chvíli si vyměníte místo s nevidomými, tentokrát oni budou vašimi průvodci a vy jim musíte slepě důvěřovat,“ upřesnil Lusk.
Jako první si výstavu vyzkoušeli patroni projektu, například herečky Květa Fialová a Eva Holubová.
„Moc jsem si to užila, ale nejtěžší pro mě byla zkušenost z ulice. Je tam hodně zvuků a člověka přepadne strach. Je to ale cenná zkušenost, kterou by lidé měli zažít povinně,“ sdělila své první dojmy Holubová.
Součástí netradiční expozice je i osvětlená místnost, kde si zájemci mohou vyzkoušet a prohlédnout různé pomůcky nevidomých, včetně psacího stroje na Braillovo písmo, speciální šachy nebo mluvící hodiny.
Více informací naleznou zájemci na stránkách www.neviditelna.cz“

 

source

    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva