Neviditelná výstava láká do světa nevidomých

Neviditelná výstava láká do světa nevidomých

Neviditelná výstava láká do světa nevidomých 150 150 k.simon

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké to je, žít bez zraku? Jak se slepí lidé orientují, jak se pohybují doma i po městě, jak pracují? A co teprve další věci, které člověka napadnou až po delší úvaze – třeba jak si nevidomí uvaří nebo správně okoření jídlo, jak nakupují oblečení a jak poznají, co si ráno vzít na sebe, aby se barvy netloukly? Na všechny tyto a další otázky, které vás jen napadnou, vám odpoví unikátní pražská výstava – výstava, na které neuvidíte zhola nic.

Z kuchyně až do lesa
Neviditelná výstava je interaktivní, zcela temný prostor, který se skládá z několika místností a částí. Všechny si je v naprosté temnotě projdete pod vedením nevidomého průvodce a budete mít dostatek času si osahat veškeré vybavení. Kolik předmětů běžné denní potřeby myslíte, že poznáte? Zjistíte, jaké to je, pohybovat se domácností jen pomocí čtyřech smyslů, zkusíte se zorientovat na fiktivní ulici pomocí zvuků provozu, a podíváte se i do lesa (pozor na zákeřně umístěný krmelec, ten nám dal zabrat)

Od nevidim do nevidim
Ačkoliv se po celou dobu pohybujete v naprosté tmě, nemusíte se ničeho bát. Průvodce vám bude radit, jak si najít bezpečnou cestu, a na obtížnější překážky vás upozorní. Ztratit se také nemůžete – celá skupina se vždy pohybuje pohromadě a průvodce si v každé místnosti přepočítá, jestli nikdo nechybí a nebloudí kdesi vzadu. Jen pokud máte brýle, tak se připravte na to, že je budete muset před vstupem sundat…takže majitelé těch silnějších možná čeká ten nejobtížnější úsek ještě za světla.

Opravdu černá káva
Poslední částí je pak kavárna, kde si pouze nahmatáte židle a stolky a pak už si můžete v klidu (a samozřejmě ve tmě) vychutnat kávu nebo čaj a vyptat se svého průvodce na cokoliv, co vás zajímá. Během výstavy určitě přijdete na spoustu dalších otázek – pomůže vám totiž uvědomit si, s kolika problémy se musí nevidomí dennodenně potýkat. Hrobové atmosféry se ale obávat nemusíte – průvodci jsou velmi vtipní a přátelští a nezvyklá atmosféra a nutnost vzájemné pomoci rychle sblíží i celou skupinku. Čeká vás zábava i chvilka k zamyšlení; a čistě mezi námi – pokud jste nesmělí, je Neviditelná výstava ideální místo pro první či nulté rande. Rozhodně nebudete první ani poslední, koho tma a lehký pocit nebezpečí vyburcuje k úspěšným odvážným počinům.

zdroj

    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva