Tma, která otevře oči

Tma, která otevře oči

Tma, která otevře oči 150 150 rita.kuu

Tma, která otevře oči

Kdo zavítá na Neviditelnou výstavu, musí se řídit jen hmatem, sluchem, čichem nebo smyslem pro rovnováhu. Posláním expozice je přiblížit vidoucím lidem běžný život lidí se zrakovým postižením. Výstava je proto koncipována jako cesta tmou, ze které se návštěvník snaží najít cestu ven pomocí zbylých smyslů.

Návštěvníci se za doprovodu nevidomého průvodce procházejí speciálně upravenými a úplně zatemnělými místnostmi, kde mají možnost poznat reálné životní situace. Vyzkoušet si, jaké je to pohybovat se bez zraku v centru města, v lese nebo v baru, jak se umýt, zaplatit účet v kavárně, ochutit jídlo nebo zapnout mikrovlnnou troubu. Dočasná ztráta zraku tak návštěvníkům svět nevidomých nejen přiblíží, ale poukáže i na možnosti, jak jim lépe pomoci a porozumět. Zároveň se snaží zprostředkovat zkušenost, že i bez zraku může být svět stále krásný.

Součástí této netradiční výstavy je také osvětlená místnost, kde je možné si nejen prohlédnout, ale také na vlastní kůži zkusit nejrůznější pomůcky nevidomých – psací stroj na Braillovo písmo, speciální šachy, mluvící hodiny, váhu nebo tlakoměr.


    Název (povinné)

    E-mail (povinné)

    Předmět

    Zpráva